Kępki żółte powiek

Kępki żółte powiek są to płaskie grudki koloru żółtawego na powiekach górnych lub dolnych, szczególnie w okolicy kąta wewnętrznego oka. Rozwijają się zwykle wolno, stopniowo rosnąc.

W części przypadków istnieje związek z zaburzeniami lipidów we krwi – podwyższony poziom cholesterolu, trójglicerydów i inne. Często jednak poziomy lipidów są prawidłowe i przyczyna pozostaje nieznana.

Kępki żółte powiekKępki żółte powiekKępki żółte powiek

Leczenie

Leczenie polega na usunięciu zmian laserem CO2, metodą elektrokoagulacji, wycięciu chirurgicznie lub mrożeniu płynnym azotem. Wybór metody zależy od charakteru zmian oraz doświadczenia i preferencji lekarza. W zasadzie każdą z nich można uzyskać dobry efekt estetyczny. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Okolica powiek cechuje się dużą skłonnością do obrzęku i zasinień w związku z tym należy liczyć się z czasem niezbędnym na wygojenie – 7-14 dni. Stąd ważne jest, aby usuwać kępki żółte, kiedy mają niewielkie rozmiary. Zwłoka skutkuje powiększaniem się ognisk i większym urazem związanym z zabiegiem. U pacjentów z podwyższonym poziomem lipidów należy zastosować dietę, ewentualnie leczenie farmakologiczne.

 


Zamów Newsletter

Podaj swój adres E-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.